WV-X22500-V3L
UPC:
Condition:
New
Availability:
Usually Ships Same Business Day
Warranty
5-Year Warranty
i-PRO WV-X22500-V3L 5MP AI Indoor Dome Camera
5MP indoor dome with on-board AI analytics and 70m IR for retail
Compatibility guidance available for your deployment
Senior specialists for pre and post-sales support
Authorized sourcing and documentation support
Shipping and lead-time confirmation before install
Quick Specs
- Type Dome
- Frame Rate 30fps
- Sensor Type Approx. 1/2.8 type CMOS image sensor
- Scanning Area 5.12 × 3.84 mm
- Minimum Illumination 0.02 Lux (B&W with IR LED)
- White Balance ATW1/ ATW2/ AWC
- Shutter Speed 1/60 to 1/10000
- Maximum Shutter 1/4000 s
- Intelligent Auto On/Off
- Super Dynamic On/Off (Range : 0 to 31)
- Dynamic Range Max. 132 dB (Super Dynamic: On, Level: 31)
- Adaptive Black Stretch The level can be set in the range of 0 to 255.
- Back Light Compensation/High Light Compensation BLC/HLC, 0-31 range
- Fog Compensation On/Off (0-8)
- Maximum Gain (AGC The level can be set in the range of 0 to 11.
- Color/BW (ICR Off/On/Auto with IR control
- IR Illumination 70m (230 ft)
- Digital Noise Reduction The level can be set in the range of 0 to 255.
- Video Motion Detection (VMD On/ Off, 4 areas available
- Scene Change Detection (SCD On/ Off, 1 area available
- Audio Detection On/ Off
- AI Sound Classification Selectable from Gunshot, Yell, Vehicle horn, Glass break
- AI Anaytics AI motion, face, people, vehicle detection
- Privacy Zone Up to 8 zones, multiple colors
- VIQS On/Off, Up to 8 zones available
- Image Rotation 0° (Off)/ 90°/ 180° (Upside-down)/ 270°
- Image Stabilizer On/Off, Available only in the 30 fps mode
- Camera Title (OSD On/Off, 40 chars, 2 lines
- Optical Zoom 3.1x (Motorized zoom / Motorized focus)
- Extra Zoom max 12.4x (3.1x - 12.4x when resolution is 640x360)
- Focal Length 2.9 mm – 9 mm {1/8 inches – 11/32 inches}
- Angular Field of View 33°-105° horizontal (16:9/4:3)
- Maximum Aperture Ratio 1:1.3(WIDE) - 1:2.5(TELE)
- Focus Range 0.3 m {11-13/16 inches} - ∞
- Aperture Range F1.3 - close
- Detect (25ppm / 8ppf 47.1m {154.7ft} (WIDE) 207.4m {680.5ft} (TELE)
- Observe (62.5ppm / 19ppf 18.9m {61.9ft} (WIDE) 83.0m {272.2ft} (TELE)
- Recognize (125ppm / 38ppf 9.4m {30.9ft} (WIDE) 41.5m {136.1ft} (TELE)
- Identify (250ppm / 76ppf 4.7m {15.5ft} (WIDE) 20.7m {68.1ft} (TELE)
- System on Chip (SoC Ambarella CV52
- Adjusting Angle (Fixed camera Pan ±180°, Tilt -30° to +85°, Yaw ±100°
- Browser *1 Microsoft Edge, Firefox, Google Chrome
- Network IF 10BASE-T/100BASE-TX, RJ45 connector
- Resolution 3072×1728
- H.265/H.264 Transmission Mode/Type *2 Transmission priority: CBR/VBR/Frame rate/Best effort
- JPEG (MJPEG) Image Quality 10 steps: 0(SUPER FINE) - 9(LOW)
- Audio Compression Method *3 G.726, G.711, AAC-LC (16-128 kbps)
- Audio Transmission Mode Off / Mic / Audio out / Half duplex / Full duplex
- No. of Simultaneous Users Up to 14 users (Depends on network conditions)
- Secure FIPS 140-2 Level 3, HTTPS, User & Host Auth
- SDXC/SDHC/SD Memory Card (Option microSDXC up to 512 GB
- Mobile Terminal Compatibility iPad / iPhone (iOS 8.0 or later), AndroidTM terminals
- ONVIF®Profile G / S / T / M
- Alarm Source 3 terminals, VMD, SCD, Command, Audio detection
- Alarm Actions Email, HTTP, TCP notification, SD recording
- Audio Input *4 ø3.5 mm stereo mini jack
- Audio Output *4 3.5mm stereo jack, monaural, 600Ω
- External I/O Terminals *4 4 alarm I/O terminals (2 IN, 1 OUT, 1 AUX)
- Safety UL (UL62368-1), c-UL (CSA C22.2 No.62368-1), CE, IEC62368-1
- EMC FCC (Part15 ClassA), ICES-003 ClassA, EN55032 ClassA, EN55035
- Power Source and Power Consumption DC12V/PoE+ 14W
- Ambient Operating Temperature -10°C to +50°C (0°C to +50°C power on)
- Ambient Operating Humidity 10 % to 90 % (no condensation)
- Shock Resistance IK10(IEC 62262)
- Dimensions ø129.5 mm × 102.5 mm (H) {ø5-3/32 inches ×4-1/32 inches (H)} Dome radius 41.5 mm {1-5/8 inches}
- Mass (approx Approx. 820 g {1.9 lbs}
- Finish Aluminum/PC, White
- Product Type Dome
- Connectivity Wired
- IP Rating IK10
- Night Vision IR
- Power Type PoE+
- PoE Class 4
- Form Factor Dome
- Vandal Rating IK10
- Compatibility ONVIF
- Video Compression H.265, H.264, MJPEG
- Audio Support Yes
- IR Distance 70m
- Built-in IR Yes
- Day/Night Yes
- Analytics Facial Recognition
- Storage Support microSD
- Signed Firmware Yes
- HTTPS Encryption Yes
- Operating System Android
- Image Stabilization Yes
- Secure Boot Yes
- Housing Color White
- Environment Rating Indoor
- Warranty 5-Year Warranty
- Resolution 5MP (3072 × 1728 @ 60/50 fps)
- Lens 3.1x Motorized Varifocal 2.9–9mm (105° to 33° FoV)
- IR Range 70m Fixed (30 IRE)
- IP Rating IK10 Impact-Resistant, Indoor Rated
- Power PoE+ (IEEE 802.3at Class 4, 14W max)