SKU: D16HU12TB
UPC: 030519025744
Condition: New
Availability: Special Order · Usually Ships in 2-3 Weeks
Warranty 3-Year Manufacturer Warranty
Write a Review 63% OFF
Speco Technologies D16HU12TB 16 Channel 4K IP/TVI Hybrid Recorder
16-channel 4K hybrid recorder for IP and TVI cameras with 12TB storage
Special Order
Ships in 2-3 Weeks
Senior Specialist • 877-277-7147
Overview
SKU: D16HU12TB
UPC: 030519025744
Condition: New
No Bots, Just Experts
Description
Overview
Key Features
Integration & Compatibility
Deployment Considerations for Integrators
Ted Perry
Ted Perry
Perspective based on aggregated IP Security Depot and affiliated engineering team experience.
Technical Highlights:
Deployment Considerations:
Specifications
Warranty: 3-year
Type: Dome
Housing Color: White
Weight: 15.55 lbs
Dimensions: 18.3 x 16.3 x 7.15 in
Resolution: 4K (8 MP)
Poe Power: PoE (802.3af)
Ir Lowlight: IR
Compression: H.264
Audio: Two-way
Mount Type: Rack
Camera: quickly discover and install all Speco IP cameras
Storage: HDD Internal HDDs Max. 4ea (RAID 1/5/10), RAID Maximum Capacity 16TB
Power Supply: Power Supply 12VDC, 5A 12VDC, 6.67A