WV-S22500-V3L
UPC:
Condition:
New
Availability:
Usually Ships Same Business Day
Warranty
5-year warranty
i-PRO WV-S22500-V3L 5MP AI Indoor Dome IP Camera
5MP indoor dome with motorized lens, AI analytics, and 40m IR
Compatibility guidance available for your deployment
Senior specialists for pre and post-sales support
Authorized sourcing and documentation support
Shipping and lead-time confirmation before install
Quick Specs
- Type Dome
- Features AI
- Features IR
- Frame Rate 30fps
- Sensor Type Approx. 1/2.8 type CMOS image sensor
- Scanning Area 5.12 mm (H)×3.84 mm (V); {3/16 inches (H) × 5/32 inches (V)}
- Minimum Illumination 0.04 Lux (Color); 0 Lux (B&W with IR)
- White Balance ATW1 / ATW2 / AWC
- Shutter Speed 1/30 to 1/10000
- Intelligent Auto On / Off
- Super Dynamic On / Off,; The level can be set in the range of 0 to 31.
- Dynamic Range Max.132 dB (Super Dynamic : On, Level 31)
- Adaptive Black Stretch The level can be set in the range of 0 to 255.
- Back Light Compensation/High Light Compensation BLC/HLC/Off
- Fog Compensation On/Off toggle
- Maximum Gain (AGC The level can be set in the range of 0 to 11.
- Color/BW (ICR Off/On/Auto with IR control
- IR LED Light 40m IR range (30IRE) / 30m (50IRE)
- Digital Noise Reduction The level can be set in the range of 0 to 255.
- Video Motion Detection (VMD On / Off,; 4 areas available
- Scene Change Detection (SCD On / Off,; 1 areas available
- Audio Detection On / Off
- AI Sound Classification Gunshot, Yell, Vehicle horn, Glass break
- AI Analytics AI Video Motion Detection, Face Detection, Vehicle Detection
- Privacy Zone On / Off,; Up to 8 zones available
- VIQS On / Off,; Up to 8 zones available
- Image Rotation 0 ° / 90 ° / 180 ° / 270 °
- Camera Title (OSD On/Off, 40 char max
- Focus Adjustment Auto focus
- Optical Zoom 3.1x (Motorized zoom / Motorized Focus)
- Extra zoom 3.1x - 9.3x (when resolution is 640 x 360)
- Focal Length 2.9 - 9 mm {1/8 inches - 11/32 inches}
- Angular Field of View 33° - 105° (Horizontal)
- Maximum Aperture Ratio 1 : 1.3 (WIDE) – 1 : 2.5 (TELE)
- Focus range 0.3 m {11-13/16 inches} – ∞
- Detect (25ppm / 8ppf Wide: 47.1 m /154.7 ft, Tele: 207.4 m / 680.5 ft
- Observe (62.5ppm / 19ppf Wide: 18.9 m / 61.9 ft, Tele: 83.0 m / 272.2 ft
- Recognize (125ppm / 38ppf Wide: 9.4 m / 30.9 ft, Tele: 41.5 m / 136.1 ft
- Identify (250ppm / 76ppf Wide: 4.7 m / 15.5 ft, Tele: 20.7 m / 68.1 ft
- System on Chip (SoC Ambarella CV22
- Adjusting Angle Horizontal -240 to +120°, Vertical -30 to +85°, Yaw ±100°
- Camera Control Brightness, AUX On / Off
- GUI / Setup Menu Language 9 languages
- Browser Microsoft Edge, Firefox, Google Chrome
- Network IF 10Base-T / 100Base-TX, RJ45 connector
- Resolution H.265/ H.264/ JPEG (MJPEG 3072x1728, 2560x1440, 1920x1080, 1280x720
- JPEG [Image Quality] 10 steps
- Audio Compression G.726 (ADPCM) : 16 kbps / 32 kbps, G.711 : 64 kbps, +more
- Audio Transmission Mode Off/Mic input/Audio output/Half-duplex/Full-duplex
- No. of Simultaneous Users Up to 14 users (Depends on network conditions)
- Secure FIPS 140-2 Level 3, NXP SE050F, GlobalSign cert
- SDXC/SDHC/SD Memory Card microSDXC memory card
- Mobile Terminal Compatibility iPad, iPhone(iOS 8.0 or later), AndroidTM terminals
- ONVIF® Profile G / M / S / T
- Alarm Source 3 terminals, VMD, Command, Audio detection
- Alarm Actions Email, HTTP, TCP notification, SD card recording
- Monitor Output (for Adjustment VBS 1.0V p-p 75Ω composite jack
- Audio input 3.5mm stereo mini jack, plug-in power
- Audio Output 3.5mm stereo jack, 600Ω, -20dBV
- External I/O Terminals 3x Alarm IN, 1x Alarm OUT, 1x AUX OUT
- Safety UL (UL62368-1), c-UL (CSA C22.2 No.62368-1), CE, IEC62368-1
- EMC FCC (Part15 ClassA), ICES-003 ClassA, EN55032 ClassA, EN55035
- Power Source and Power Consumption DC 12V 1A / PoE+ 48V 240mA (12W)
- Ambient Operating Temperature -10°C to +50°C
- Shock Resistance IK10 (IEC 62262)
- Ambient Operating Humidity 10 to 90 % (no condensation)
- Dimensions ø129.5 mm x 102.5 mm (H) {ø5-3/32 inches x 4-1/32 inches (H)}; Dome radius 41.5 mm {1-5/8 inches}
- Mass (approx 800 g {1.77 lbs.}
- Finish Aluminum die cast, polycarbonate dome
- Product Type Dome
- Connectivity Wired
- Night Vision IR
- Power Type PoE
- PoE Class 0
- Form Factor Dome
- Vandal Rating IK10
- Compatibility ONVIF
- Resolution 5MP
- Video Compression H.265, H.264, MJPEG
- IR Distance 40m
- Built-in IR Yes
- Day/Night Yes
- Analytics Facial Recognition
- Storage Support microSD
- Signed Firmware Yes
- HTTPS Encryption Yes
- Operating System Android
- Housing Color White
- Environment Rating Indoor
- Warranty 5-year warranty
- Resolution 5MP (3072 x 1728) @ 30 fps
- Lens 2.9–9 mm motorized, 3.1x zoom, autofocus