WV-S22500-V3LG
UPC:
Condition:
New
Availability:
Usually Ships Same Business Day
Warranty
5-Year Warranty
Write a Review
30% OFF
Write a Review
i-PRO
i-PRO WV-S22500-V3LG 5MP Vandal Resistant Indoor Dome Camera
IK10 vandal dome, 5MP 30fps, 3.1x zoom, 25m IR for retail & transit
Compatibility guidance available for your deployment
Senior specialists for pre and post-sales support
Authorized sourcing and documentation support
Shipping and lead-time confirmation before install
Quick Specs
- Type Dome
- Frame Rate 30fps
- Sensor Type Approx. 1/2.8 type CMOS image sensor
- Scanning Area 5.12 mm (H)×3.84 mm (V) {3/16 inches (H) × 5/32 inches (V)}
- Minimum Illumination (Color 0.15 Lux (30IRE)
- Minimum Illumination (B&W 0.12 Lux (B&W, F1.3)
- White Balance ATW1/ ATW2/ AWC
- Shutter Speed 1/30 to 1/10000
- Intelligent Auto On / Off
- Super Dynamic On / Off, The level can be set in the range of 0 to 31.
- Dynamic Range Max.132 dB (Super Dynamic : On, Level 31)
- Adaptive Black Stretch The level can be set in the range of 0 to 255.
- Back Light Compensation/High Light Compensation BLC/HLC adjustable 0-31
- Fog Compensation On/Off
- Maximum Gain (AGC The level can be set in the range of 0 to 11.
- Color/BW (ICR Off/On/Auto with IR Light options
- IR LED Light IR LED: 25m max range
- Digital Noise Reduction (DNR The level can be set in the range of 0 to 255.
- Video Motion Detection (VMD On / Off, 4 areas available
- Scene Change Detection (SCD On / Off, 1 areas available
- Audio Detection On / Off
- AI Sound Classification Gunshot, Yell, Vehicle horn, Glass break
- AI Analytics AI Motion, Face, Vehicle Detection
- Privacy Zone On / Off, Up to 8 zones available
- VIQS On / Off, Up to 8 zones available
- Image Rotation 0° / 90° / 180° / 270°
- Camera Title (OSD On/Off, 40 char max
- Focus Adjustment Auto focus
- Optical Zoom 3.1x (Motorized zoom / Motorized Focus)
- Extra zoom 3.1x - 9.3x (when resolution is 640 x 360)
- Focal Length 2.9 - 9 mm {1/8 inches - 11/32 inches}
- Angular Field of View 33-105° (16:9), 33-105° (4:3)
- Maximum Aperture Ratio 1 : 1.3 (WIDE) – 1 : 2.5 (TELE)
- Focus range 0.3 m {11-13/16 inches} – ∞
- DORI Detect (25ppm / 8ppf Wide: 47.1 m /154.7 ft, Tele: 207.4 m / 680.5 ft
- DORI Observe (62.5ppm / 19ppf Wide: 18.9 m / 61.9 ft, Tele: 83.0 m / 272.2 ft
- DORI Recognize (125ppm / 38ppf Wide: 9.4 m / 30.9 ft, Tele: 41.5 m / 136.1 ft
- DORI Identify (250ppm / 76ppf Wide: 4.7 m / 15.5 ft, Tele: 20.7 m / 68.1 ft
- System on Chip (SoC Ambarella CV22
- Adjusting Angle Horizontal -240 to +120°, Vertical -30 to +85°, Yaw ±100°
- Camera Control Brightness, AUX On / Off
- Network IF 10Base-T / 100Base-TX, RJ45 connector
- Resolution H.265/ H.264/ JPEG (MJPEG) 16:9 3072x1728/2560x1440/1920x1080/1280x720/640x360/320x180
- Resolution H.265/ H.264/ JPEG (MJPEG) 4:3 3072x2304 4:3 30fps
- JPEG [Image Quality] 10 steps
- Smart Coding GOP: Off/Low/Mid/Advanced/Frame rate control
- Audio Compression G.726 (ADPCM) : 16 kbps / 32 kbps, G.711 : 64 kbps, +more
- Audio Transmission Mode Off / Mic Input / Audio Output / Half Duplex / Full Duplex
- Supported Protocol (IPv6 IPv6, TCP/IP, UDP/IP, HTTP, HTTPS, MQTT
- No. of Simultaneous Users Up to 14 users (Depends on network conditions)
- Secure FIPS 140-2 Level 3, NXP EdgeLock SE050F
- Secure (Continued User/Host auth, HTTPS, 802.1X, Encrypted data
- Mobile Terminal Compatibility iPad, iPhone, AndroidTM terminals
- ONVIF® Profile G / M / S / T
- Alarm Source 3 terminals, VMD, command, audio detection
- Alarm Actions Email, HTTP notification, SD card recording
- Safety UL (UL62368-1), c-UL (CSA C22.2 No.62368-1), CE, IEC62368-1
- EMC FCC (Part15 ClassA), ICES-003 ClassA, EN55032 ClassB, EN55035
- Power Source and Power Consumption DC12V/1A or PoE (IEEE 802.3af), 12W
- Ambient Operating Temperature -10°C to +50°C (Power on: 0°C to +50°C)
- Ambient Operating Humidity 10 to 90 % (no condensation)
- Dimensions ø129.5 mm x 102.5 mm (H) {ø5-3/32 inches x 4-1/32 inches (H)} Dome radius 41.5 mm {1-5/8 inches}
- Mass (approx 800 g {1.77 lbs.}
- Finish Aluminum die cast, polycarbonate dome
- Monitor Output (for Adjustment Video output: 1.0V p-p 75Ω composite
- Audio input 3.5mm stereo mini jack, plug-in power
- Audio Output 3.5mm stereo jack, 600Ω, -20dBV
- External I/O Terminals (Cable Alarm IN/OUT x3, AUX OUT x1
- Shock Resistance IK10 (IEC 62262)
- Product Type Dome
- Connectivity Wired
- Night Vision IR
- Power Type PoE
- PoE Class 0
- Form Factor Dome
- Vandal Rating IK10
- Compatibility ONVIF
- Resolution 5MP
- Video Compression H.265, H.264, MJPEG
- IR Distance 25m
- Built-in IR Yes
- Day/Night Yes
- Analytics Facial Recognition
- Storage Support microSD
- Signed Firmware Yes
- HTTPS Encryption Yes
- Operating System Android
- Housing Color White
- Environment Rating Indoor
- Warranty 5-Year Warranty
- Resolution 3072×2304 (5MP)
- Lens 3.1x Motorized Zoom, 2.9–9 mm, f/1.3–f/2.5
- IR Range 25m (82 ft)
- Vandal Resistance IK10 (polycarbonate dome, aluminum die-cast body)
- Power PoE (IEEE 802.3af) or DC 12V, max 13W