SKU: DWC-MPH2W28TW
UPC: 812226034727
Condition: New
Availability: Special Order · Usually Ships in 2-3 Weeks
Warranty 5-Year Warranty
Write a Review 38% OFF
Digital Watchdog DWC-MPH2W28TW 2.1MP AI Outdoor Pinhole IP Camera
2.1MP pinhole camera with AI analytics and 120dB WDR for covert outdoor monitoring
Special Order
Ships in 2-3 Weeks
Senior Specialist • 877-277-7147
Overview
SKU: DWC-MPH2W28TW
UPC: 812226034727
Condition: New
Warranty 5-Year Warranty
No Bots, Just Experts
Description
Digital Watchdog DWC-MPH2W28TW 2.1MP AI Pinhole Camera
Key Features
  • Ultra-Compact Pinhole Design: 1.1" x 1.08" sensor with 4.21" x 4.88" main unit enables discreet installation without compromising image clarity
  • Motorized Zoom & Auto Focus: 2.8mm fixed lens with 106.6° horizontal field of view and intelligent focusing capabilities
Technical Specifications
  • Power & Efficiency: PoE: max 4.0W (333mA); DC12V: 3.6W (300mA) when adapter-powered
  • Physical: 0.92 lbs; 21.32ft cable with #18 AWG; plastic main unit with aluminum die-cast sensor housing in white
Applications
James Everett
James Everett
Perspective based on aggregated IP Security Depot and affiliated engineering team experience.
Best suited for integrators managing mixed Digital Watchdog or ONVIF-standard deployments.
Specifications
Type: Pinhole
Frame Rate: 30fps
Sensor Type: 2.1MP/1080p 1/2.8" CMOS sensor
Minimum Scene Illumination in color: 0.065 lux (color)
Total Pixels: 1945 (H) X 1109 (V)
Advanced Lens Features: Auto focus, Motorized zoom
Focal Length: 2.8mm
Horizontal Field of View (HFOV: 106.6°
IR Distance: NA
Lens Type: Fixed Lens
Vertical Field of View (VFOV: 55.7°
I/O Alarm in/out: 1 input, 1 output
IVA license: Intrusion, line crossing, counting line, loitering, enter, exit, tamper
3D digital noise reduction: Smart DNR™ 3D Digital Noise Reduction
Auto gain control: Auto
Backlight compensation (BLC: Yes
Day and Night: Day (color)
De-fog: Yes
Memory slot: Micro SD/SDHC/SDXC, up to 1TB
Mirror/flip: Yes
Motion Detection: Yes
Operational Notifications: Email, FTP, Alarm output, SD card
Privacy Zones: 16 programmable privacy masks
Sharpness: Yes
Shutter Mode: Anti-Flicker, Auto, Manual, Slow Shutter
Shutter Speed: 1/15 ~ 1/32000
Slow Shutter Speed: Off, x10, x2, x3, x5, x6, x7.5
White Balance: Yes
Wide Dynamic Range (WDR: True WDR 120dB
Bitrate Control: CBR/VBR H.264, H.265, variable frame rate
IP: IPv4
LAN: RJ45 (10/100Base-T)
Network resolution: 2.1MP/1080p, 720p, 640x360
Network Web Viewer: Chrome, Edge, Firefox, Safari on Windows/Mac/Linux
Security: 802.1x, Digest authemtication (ID/PW), HTTPS (TLS), IP filtering
Stream Speed: Up to 30fps at all resolutions
Streaming Capability: Dual-stream at different rates and resolutions
Video Bitrate: 100Kbps~10Mbps, multi-rate for preview and recording
Video Compression Type: H.264, H.265, MJPEG
Video Management Software: ONVIF conformant CMS, DW Spectrum, Milestone
Environmental Operating Humidity: 10-90% (non-condensing)
Environmental Operating Temperature: -4°F ~ 122°F (-20°C ~ 50°C)
Mounting Accessories (Required/Optional: Optional. Sold separately
Camera Dimensions (H X W X D: 4.21" x 4.88" x 1.41
Camera Weight: 0.92 lbs (0.42kg)
Housing: Pinhole
Housing Color: White
Materials: Main unit: Plastic, Sensor Camera: Aluminum die-casting
American wire gauge (AWG: Cable type #18
Power (Max: DC12V: 3.6W, 300mA, PoE: max 4.0W, 333ma
Power Requirements: Adapter not included, PoE
Product Type: Pinhole
Connectivity: Wired
Power Type: PoE
Resolution: 2MP
Night Vision: IR
Environment Rating: Outdoor
Poe Power: PoE (802.3af) Class 2
Wdr: WDR
Ir Lowlight: IR; Day/Night
Compression: H.265; H.264; MJPEG
Onvif: Yes
Audio: Two-way
Lens Focal Length: 4.0 mm
Mount Type: Wall; Ceiling; Rack
Dimensions: 4.9”
Operating System: Windows®, Mac® OS, Linux®
Material: Aluminum vandal housing, polycarbonate dome
Q&A
Reviews
Have Questions?
RELATED PRODUCTS
Digital Watchdog DWC-MPPH2W28TW 2.1MP AI Outdoor Pinhole IP Camera
Add to Cart The item has been added
Digital Watchdog
SKU: DWC-MPPH2W28TW
Discreet 2.1MP pinhole camera with AI object detection and 120dB WDR
  • IVA+ intelligence with tailgating alerts, object detection, and direction tracking
  • 0.065 lux color night vision with Smart DNR 3D for low-light clarity
  • Motorized 2.8mm zoom + autofocus, PoE powered, microSD up to 1TB local storage
Special Order · Ships in 2-3 weeks
The item has been added
Add to cart Add to quote
Digital Watchdog DWC-MPVA5Wi28T (5MP) AI IR Outdoor Turret IP Camera
Digital Watchdog
SKU: DWC-MPVA5Wi28T
5MP outdoor turret with AI analytics and 100ft Smart IR for perimeter security
  • 5MP 103° wide-angle turret captures 2592×1944 detail across expansive outdoor areas
  • AI intrusion, line crossing, loitering, and object counting with tamper detection
  • IP67/IK10 vandal-resistant aluminum housing; 7.8W PoE; 0.13 lux color night vision
The item has been added
Add to cart Add to quote
Image coming soon
SKU: DWC-XPZA03Mi
Digital Watchdog DWC-XPZA03Mi 3MP AI IR Outdoor PTZ Camera
3MP outdoor PTZ with 40× zoom and 350m IR for large perimeter coverage
  • 40× optical + 16× digital zoom (6.5–260mm) tracks subjects across wide areas